W dniu 24.04.2009 r. , w powiecie mieleckim, w gminie Radomyśl Wielki odbyło się drugie spotkanie Stowarzyszenia pn. "Konwent Kierowników Jednostek Komunalnych Województwa Podkarpackiego" z siedzibą w Przeworsku. Spotkanie zgromadziło ok. 50 osób - przedstawicieli zakładów komunalnych i gmin, dla których obecność jest doskonałą szansą na umocnienie zawodowych kontaktów. Głównym celem spotkań Konwentu jest wymiana wiedzy i poglądów teoretycznych jak i praktycznych, wspólne rozwiązywanie problemów z płaszczyzny nie tylko z gospodarki wodno-ściekowej ale całej działalności Zakładów Komunalnych łącznie z administracją mienia mieszkalnego.
Tak jak wizją SEOGWŚ jest osiągnięcie najwyższych światowych standardów eksploatacyjnych poprzez efektywne zarządzanie obiektami gospodarki wodno-ściekowej, tak wizją Konwentu jest efektywne zarządzanie Zakładami Komunalnymi rozumiane jako niezawodność usług przy zachowaniu minimalnych kosztów eksploatacyjnych
i inwestycyjnych zgodnie z literą prawa. W trakcie spotkania poruszono tematy: wizualizacji AKP sieci, mikrobiologii wody i ścieków, prawa dot. zmian rozporządzenia o osadach ściekowych oraz nowinki techniczne z zakresu oczyszczania ścieków.
W trakcie spotkania miałam okazję zaprezentować Stowarzyszenie Eksploatatorów Prezesom, Dyrektorom i Kierownikom Zakładów Komunalnych woj. Podkarpackiego. Ukazując Stowarzyszenie a przede wszystkim GTS jako grupę osób otwartych na współpracę podczas spotkań, których kadra operatorska, technologiczna może podnosić swoje kwalifikacje poprzez wymianę doświadczeń pomiędzy eksploatatorami, gdzie wspólnie możemy pokonywać trudności, z którymi spotykamy się na co dzień w naszej pracy.
Pragnę wyrazić duże zadowolenie, że na Podkarpaciu nie tylko kadra techniczna ale i zarządzająca stawia na wysoką jakość świadczonych usług, gdzie głównym celem jest jakość i ochrona naszego środowiska. Myślę, że spotkania podkarpackiej GTS i Konwentu będą wzajemnie uzupełniać się w dążeniu do osiągnięcia zamierzonych celów poprzez wzajemną pomoc w poszukiwaniu najlepszych praktyk.
Korzystając z okazji pragnę podziękować Panu Prezesowi Konwentu Andrzejowi Byrwa z ZGK przy Gminie Przeworsk oraz wszystkim zrzeszonym w konwencie za zaproszenie, wspaniałą organizacją oraz wspólną inspirację do działania.
Szkolenie i wystąpienie zaproszonych Gości na spotkaniu w Gminie Radomyśl Wielki, w m. Górsko, w dniu 24 kwiecień 2009 r.
Podczas spotkania zaproszeni Przedstawiciele Firm zgodnie z wcześniej przygotowanym programem szkolenia przedstawili zebranym uczestnikom Konwentu tematykę z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.
- Zakład Inżynierii Środowiska EKO-Projekt - Pszczyna - temat szkolenia - "Zagospodarowanie osadów ściekowych w rolnictwie w Polsce i na świecie"
- referat wygłosił dr hab. Tomasz Stuczyński.
W swoim wystąpieniu przybliżył znaczenie wykonywania badań pomiarowych osadów ściekowych w świetle ich przyszłego wykorzystania w rolnictwie zgodnie
z obowiązującymi przepisami prawnymi w tym zakresie. Zobrazował na przykładzie innych państw procentowe wykorzystanie ustabilizowanych osadów ściekowych
w rolnictwie w Polsce.
Następnie omówił projekt Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 lutego
2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych.
Zwrócił szczególną uwagę na wprowadzenie tym Rozporządzeniem bardzo niekorzystne, zmiany czego konsekwencją jest ryzyko praktycznej eliminacji możliwości wykorzystania osadów ściekowych w rolnictwie.
- temat szkolenia - "Niepewność pomiarowa w badaniach"
- referat wygłosił - mgr inż. Bogusław Wiera.
W wystąpieniu przybliżył zebranym działalność Zakładu Inżynierii Środowiska
i omówił:
- nowoczesne metody alternatywne wykrywania pałeczek Salmonella w osadach ściekowych,
- kompleksowy monitoring składowisk odpadów,
- badania wody pitnej.
- Zakład Usługowo-Handlowy "Instalbud-Szepielak"- Koszyce Wielkie
k/Tarnowa. - temat szkolenia -
"Monitoring jako nowoczesny sposób zarządzania obiektami wodno-kanalizacyjnymi", "Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym", "Systemy do budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych" - Poszczególne tematy zreferowali kolejno Pan Eugeniusz Szepielak, Pan Mariusz Łata, Pan Andrzej Krupa i Pan Paweł Wojtowicz.
- P.P.H.U. WĘGLO-STAL - Gliwice - temat szkolenia -
"Środki do odwadniania osadu: Flokulant C-496" referat wygłosił Pan Leszek Zaborowski, w którym przybliżył problematykę właściwego doboru flokulantów stosowanych do odwadniania osadów ściekowych przez rożnego rodzaju urządzenia: prasy, wirówki czy workowanie. Właściwy dobór flokulanta ma wpływ na jego ilość do odwadniania a tym samym na koszty eksploatacyjne oczyszczalni ścieków.
- SAINT-GOBAIN - PUM Rzeszów - Przedstawiciel Firmy Pan Piotr Gawlik przedstawił szeroką ofertę sprzedaży produktów z branży wodno-kanalizacyjnej
w bardzo konkurencyjnych cenach.
- HYDRO-VACUUM - Grudziądz - Przedstawiciel handlowy na region południowo wschodniej Polski Pan Marek Melasa przedstawił szeroką ofertę wyrobów i produktów dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej: pompy, przepompownie i tłocznie ścieków.
- HYDRO-PARTNER - Leszno - Przedstawiciele Firmy Pan Remigiusz Panaszkiewicz i Pan Partyk Paśko przedstawili systemy sterowania i monitoringu pracy obiektów wodno-kanalizacyjnych wykonywanych przez Firmę Hydro - Partner.
- ELMET - Rzeszów - Przedstawiciele Firmy Pan Zdzisław Pyzik i Pan Krzysztof Wojnar przedstawili i omówili technologię wykonania biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków oraz zakres zadań realizowanych przez Firmę.
- TADMAR - Rzeszów - Przedstawiciel Firmy Pani Elżbieta Siuzdak wystąpiła jako obserwator oraz przedstawiła zakres działalności firmy.
- ELEKTROSTER - Dzierżoniów - Pan Prezes Piotr Pieszczoch wystąpił jako obserwator oraz przedstawił zalety radiowych systemów sterowania i monitoringu pracy obiektów wodno-kanalizacyjnych wykonywanych przez Firmę.
Galeria foto ze spotkania