W dniach 25-27 czerwiec 2009 r. w miejscowości Bukowiec , gm. Solina odbyło się III spotkanie połączone ze szkoleniem Stowarzyszenia pn: "Konwent Kierowników Jednostek Komunalnych Województwa Podkarpackiego". W spotkaniu uczestniczyło 112 osób z Zakładów Komunalnych oraz Firm związanych z tą działalnością.
Mottem przewodnim spotkania była ocena wody przeznaczonej do spożycia i jej zanieczyszczenia.
Program spotkania obejmował dwa zasadnicze etapy:
- Prawo wodne i eksploatacja
- Ocena sanitarna wody
Pierwszy dzień spotkania przeznaczony był na tematykę prawa wodnego i ochrony środowiska, gdzie obowiązki zakładów w świetle aktualnych przepisów prawa wodnego i przepisów związanych przybliżyła Pani Maria Hadło-Nyklewicz - Kierownik Oddziału Gospodarki Wodnej Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Woj. Podkarpackiego.
Wszyscy dokładnie wiemy jak istotną rolę odgrywa znajomość prawa. Jak często zmieniające się przepisy wprowadzają w stan niepewności, jak wiele tematów, z którymi musimy się na bieżąco zmagać, ile problemów staje się łatwiejszych do rozwiązania jeżeli potrafimy zrozumieć często zawiłe aspekty prawne. Przybliżenie a nawet wyjaśnienie niektórych zagadnień prawnych pomoże, przyczyni się do lepszej i co najważniejsze efektywniejszej pracy.
W pierwszym dniu zaprezentowały się firmy takiej jak:
- SIENKIEWICZ MAT-BUD Sp. z o. o. - Warszawa
- PROFILTER Sp. z o. o. - Warszawa
- HYDRO-PARTNER - Leszno
- POL-EKO-APARATURA Sp. J. - Wodzisław Śląski
Kolejne dni spotkania przeznaczone były na tematykę wodną a mianowicie poruszono tematy dotyczące źródeł zanieczyszczeń mikrobiologicznych wody. Szczególną uwagę zwrócono na skażenie wody przeznaczonej do spożycia bakteriami z grupy Coli oraz Salmonella.
Źródła skażenia oraz metody oznaczania tych bakterii przedstawił Pan Bogusław Wiera z Badawczego Laboratorium Eko-Projekt w Pszczynie.
Kolejnym tematem było oznaczanie matali ciężkich w wodach pitnych, źródła i przyczyny występowania Mn i Fe w wodzie przeznaczonej do spożycia. Obecność tych metali w wodzie pitnej spędza sen z powiek nie jednemu zarządzającemu SUW. Prelekcję na temat: ABC metali ciężkich w wodzie pitnej przedstawiła Pani Daria Garzeł z Badawczego Laboratorium Eko-Projekt w Pszczynie.
W drugim dniu spotkania swoją prelekcję miały firmy:
- ETOB-RES Sp. z o. o. - Rzeszów
- ANB Sp. z o. o. - Warszawa
- ECOL-UNICON - Gdańsk
- HAN-BUD - Oborniki Śląskie
- EKO-FINN Sp. z o. o. - Gdańsk
- ROEDIGER VACUUM Sp. z o. o. - Krapkowice
- ELMET S.A. - Rzeszów
- HYDRO-VACUUM S.A. - Grudziądz
- SAINT GOBAIN - PUM - Rzeszów
- ELEKTROSTER - Dzierżoniów
- ELSTER Kent Metering Sp. z o. o. - Zgierz
- FLOVAC Polska Sp. Z o. o. - Wrocław
- Pumpen Lehmann
- Traidenis-Pol
Po skończonej prelekcji uczestnicy spotkania mieli możliwość odwiedzenia stoisk (punktów wystawowych) gdzie w dalszej części prezentowały się firmy poprzez wystawianie swoich wyrobów i produktów.
W trakcie spotkania była możliwość uzyskania wyczerpujących informacji dotyczących prawidłowej eksploatacji SUW. Tak bardzo ważna wymiana doświadczeń, nowinki technologiczne i techniczne było zamierzonym celem spotkania.
Mając na uwadze owocną dyskusję i wymianę doświadczeń uważam, że cel został osiągnięty.
Dziękując wszystkim uczestnikom spotkania zapraszam na kolejne już we wrześniu , które odbędzie się w Iwoniczu Zdrój, gdzie tematem wiodącym będzie szeroko pojęta utylizacja osadów ściekowych.
Prezes Zarządu Konwentu
Andrzej Byrwa