^Back To Top
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Szkolenie z nowelizacji ustawy o VAT

W dniu 12 grudnia 2019 r. w PODR w Boguchwale odbyło się szkolenie dla Księgowych Przedsiębiorstw i Zakładów Komunalnych oraz Skarbników Gmin z zakresu Nowelizacji Ustawy o VAT.

Wykładowca: Jerzy Martini - doradca podatkowy zajmujący się VAT w Polsce 2013-2018*. Do lipca 2012 był partnerem odpowiedzialnym za praktykę podatków pośrednich w warszawskim biurze Baker & McKenzie, wcześniej pracował w zespole VAT PwC. W rankingach organizowanych przez Rzeczpospolitą oraz Dziennik Gazetę Prawną był wielokrotnie wskazywany jako najlepszy lub jeden z najlepszych doradców podatkowych w kategoriach „VAT” oraz „Postępowania sądowe”. Jest laureatem wyróżnienia Złoty Paragraf w kategorii najlepszy doradca podatkowy. Wymieniany jako czołowy polski ekspert przez Chambers and Partners (Band I) oraz jako Lider w kategorii Tax Controversy International Tax Review. Z sukcesem reprezentował klientów w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luxemburgu (TS) m.in. w pierwszej polskiej sprawieprzed TS (C-313/05 Brzeziński), w sprawie dotyczącej prawa do odliczenia VAT przy nabyciu samochodów z tzw. kratką (C-414/07 Magoora) a także w sprawie C-395/09 Oasis East. Doradzał na rzecz podatnika w sprawie C-318/11 Daimler AG dotyczącej kwestii stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej oraz w postępowaniach w sprawie C-605/15 Aviva oraz C-665/16 Gmina Wrocław. Jest przewodniczącym zespołu VAT Rady Podatkowej przy Konfederacji Lewiatan. Uczestniczył w pracach legislacyjnych dotyczących podatku VAT w Ministerstwie Finansów (m.in. jako członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministrze Finansów ) i komisjach parlamentarnych. Jest autorem licznych publikacji w czasopismach specjalistycznych, prasie biznesowej oraz książkowych (m.in. jest redaktorem i współautorem „Komentarza do Dyrektywy VAT 2006/112” wyd. Unimex, oraz „Komentarza do orzecznictwa ETS dotyczącego podatku VAT”, wyd. C.H.Beck a także współautorem „Komentarza do ustawy o VAT”, wyd. C.H.Beck).

W szkoleniu udział wzięło 25 osób z Zakładów Komunalnych i Spółek Komunalnych oraz Urzędów Gmin.
1. Podatek VAT:
Zmiany od września 2019 r.
• „Biała lista” podatników VAT / weryfikacja rachunków bankowych kontrahentów;
• Pakiet zmian obejmujący m. in. Definicję pierwszego zasiedlenia;
2. Zmiany od 1 listopada 2019 r.
• Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dla określonych typów transakcji / likwidacja odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych;
• Nowa matryca stawek VAT;
• Wiążące informacje stawkowe;
3. Zmiany od stycznia 2020 r.
• Nowe zasady wystawiania faktur do transakcji udokumentowanych paragonem fiskalnym;
• Identyfikowanie towarów do transakcji wg kodów CN, usług wg PKWiU 2015;
• Uproszczenia w imporcie towarów (zmiana zacznie obowiązywać od lipca 2020 r.;
4. Podsumowanie, pytania, dyskusja, konsultacje indywidualne.

Prezentacja VAT 2019-2020 Jerzy Martini ...

Copyright © 2013. KONWENT KIEROWNIKÓW Rights Reserved.


Facebook twitter flicker skype youtube digg